Меню

Китай впроваджує систему переробки обладнання для сонячної та вітрової енергетики

 

Китай створить систему для переробки старих вітряних турбін та сонячних батарей. Національна комісія з розвитку та реформ (NDRC), головний орган КНР з державного планування, повідомила, що будуть розроблені нові правила та стандарти з демонтажу та переробки вказаного обладнання.

Китай є беззаперечним світовим лідером у розвитку зеленої енергетики. За підсумками першої половини 2023 року встановлена ​​потужність сонячної генерації перевищила 470 ГВт, вітровий досяг майже 390 ГВт. Згідно з нещодавнім прогнозом Goldman Sachs Research, до кінця 2030 року сумарна встановлена ​​потужність сонячних та вітрових електростанцій Китаю досягне 3300 ГВт. Крім того, незаперечне лідерство КНР та у виробництві обладнання для цих енергетичних секторів – сонячних панелей та вітрогенераторів.

Країна почала активно будувати вітропарки та сонячні електростанції років 15 тому, а перші об'єкти з'явилися ще раніше. Відповідно, перші пристрої досягають кінця життєвого циклу, тривалість якого становить 20-30 років, і з часом обсяг відходів зростатиме високими темпами.

Згідно з документом Національної комісії, до 2025 року буде в основному визначено механізм відповідальності за утилізацію виведеного з експлуатації обладнання вітропарків та фотоелектричних станцій, завершено вдосконалення відповідних стандартів та специфікацій щодо його утилізації та зроблено прориви у ключових технологіях переробки.

До 2030 року буде сформовано зрілу технологічну систему повної переробки вітрового та фотоелектричного обладнання, створено повні модель та стандарти переробки ресурсів, потужності з переробки будуть ефективно узгоджені з масштабами виведення з експлуатації, і рівень утилізації ресурсів буде значно підвищений.

Крім того, влада націлює промисловість на облік питань переробки обладнання на стадії його проектування («просувати зелений дизайн») та першочергове використання відновлених ресурсів.

Питанням утилізації та переробки обладнання, задіяного на вітрових та сонячних електростанціях, у світі приділяється серйозна увага, і в цій галузі досягнуто значного прогресу.

У березні 2023 року повідомлялося , що китайська компанія Mingyang Smart Energy, що входить до десятки найбільших світових виробників вітряних турбін, почала випуск лопатей вітроустановок з матеріалів, що переробляються.

У вересні 2021 року німецько-іспанська компанія Siemens Gamesa оголосила про досягнення нової «віхи у світовій вітроіндустрії». Виробник вітрогенераторів випустив на ринок RecyclableBlade, "першу у світі лопату вітряної турбіни", яка може бути перероблена наприкінці свого життєвого циклу.

У березні 2022 року LM Wind Power виробила першу на 100% перероблювану лопату.

Данський виробник вітряних турбін "Вестас" (Vestas) тако  представив свій метод глибокої переробки лопатей вітряних турбін, що виробляються з використанням епоксидної смоли.

Відходи фотоелектричної сонячної енергетики належать до категорії «електронних відходів» (e-waste). Поводження з ними відбувається відповідно до правил поводження з цією категорією відходів у тій чи іншій країні.

Сьогодні у світі реалізується безліч проектів з переробки сонячних панелей та використання вилучених із них вторинних матеріалів.

У 2021 році Veolia, один із найбільших у світі гравців у галузі переробки відходів, розпочала проект ReProSolar, спрямований на впровадження високоефективного процесу утилізації відпрацьованих фотоелектричних модулів, що дозволяє повністю відновлювати цінні матеріали.

У 2022 році німецьким дослідницьким Інститутом сонячних енергетичних систем (Fraunhofer ISE) виготовлено сонячний елемент із 100% вторинної сировини з ефективністю 19,7%.

Детальна інформація про стан справ у галузі переробки сонячних модулів міститься у минулорічній доповіді МЕА .