Меню

Європейська сонячна індустрія переходить у стан війни з Китаєм

 

Європейці давно виношують плани повернути на континент повноцінний ланцюжок створення вартості у сонячній індустрії. Тобто випускати в ЄС компоненти сонячних електростанцій, включаючи кремнієві пластини, фотоелектричні елементи (комірки) та сонячні модулі.

Ще в 2020 році в Європі був запущений «Акселератор сонячної промисловості» (Solar Manufacturing Accelerator), платформа, націлена на прискорення розгортання проектів з виробництва компонентів сонячних електростанцій. Вона була покликана стати «важливою віхою у зміцненні лідерства ЄС у сфері екологічно чистих енергетичних технологій та зробити внесок у реіндустріалізацію Європи». Платформа була створена з ініціативи європейської Асоціації сонячної енергетики SolarPower Europe за підтримки стратегічних партнерів ESMC (Європейська рада сонячної промисловості), ETIP-PV (Європейська платформа з технологій та інновацій), IPVF (Французький інститут фотовольтаїки) та VDMA.

У грудні 2022 року Європейська комісія офіційно запустила Європейський Союз сонячної фотоелектричної промисловості (European Solar PV Industry Alliance). Євросоюз хоче створити до 2025 року вертикально інтегровані виробничі потужності із виробництва сонячних фотоелектричних систем потужністю 30 ГВт на рік. При цьому ЄС масово субсидує європейську сонячну індустрію, виділяючи компаніям численні та вагомі гранти .

Результату майже немає. У цьому винні китайці, вважають європейські промисловці. Нещодавно вони опублікували відкритий лист через ESMC, закликаючи ЄС вжити заходів для захисту європейської сонячної індустрії, якій загрожує надзвичайно низька ціна на модулі китайських виробників.

У відкритому листі підписанти заявили, що ціни на фотоелектричні модулі впали більш ніж на 35% - до 0,15 євро (0,16 долара США) за ват. І в європейських компаній залишаються лише «обмежені шанси продавати продукцію за таких обставин».

Хоча європейські компанії, які займаються сонячною енергетикою, високо оцінюють прихильність ЄС до розвитку європейського ланцюжка поставок, реалізація заходів та ініціатив Євросоюзу перебуває під загрозою через «навмисні та цілеспрямовані атаки з боку китайських виробників фотоелектричних систем».

Імпорт із Китаю продовжує зростати з початку 2023 року, на складах станом на липень 2023року зібралося 40 ГВт сонячних панелей (постійного струму), що еквівалентно введенню в експлуатацію сонячних електростанцій по всій Європі у 2022 році. Очікується, що за підсумками поточного року імпорт із Китаю встановить рекорд на рівні 120 ГВт, перевищивши очікуваний річний приріст сонячної енергетики в Європі (60 ГВт).

У відкритому листі також стверджується, що китайські сонячні компанії зайняли «демпінгову позицію» на європейському ринку, пропонуючи європейським клієнтам серію дворічних контрактів за ціною 0,15 євро за ват. При цьому оціночні виробничі витрати китайських компаній становлять близько 0,2 євро за ват.

В результаті виробництво фотоелектричних модулів у Європі впало з 9 ГВт у 2022 році до приблизно 1 ГВт у 2023 році.

Тому європейські сонячні компанії вимагають дій від Європейської комісії та країн-членів ЄС, включаючи негайний виняток із європейського ринку сонячних модулів, «вироблених з використанням примусової праці». «Ми не можемо конкурувати і не закриватимемо очі на сучасне рабство. Великі обсяги неетично вироблених фотоелектричних модулів, які спочатку призначалися для ринку США, але не допущені до нього чинним законом про запобігання примусовій праці Уйгуров (UFLPA), тепер викидаються в Європу», — йдеться у заяві.

Представники сонячної промисловості також пропонують впровадити вимогу локального змісту у формі мінімальної частки виробленої в Європі продукції при реалізації проектів сонячної енергетики в Європі.

Крім того, європейська сонячна індустрія пропонує включити нефінансові критерії до конкурсних відборів у сонячній енергетиці (йдеться, наприклад, про вуглецевий слід сонячних модулів).

ESMC зазначає, що, якщо не буде вжито заходів, європейські виробники сонячної індустрії зіткнуться з наступним вибором: або зупинка виробництва та банкрутство, або пошук притулку в таких регіонах, як США, які активно підтримують фотоелектричну промисловість.

Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляйєн зробила низку заяв, які, мабуть, вказують на те, що Євросоюз тепер готовий зайняти більш жорстку позицію щодо Китаю щодо конкуренції в сонячній індустрії.

"Ми не забули, як несправедлива торговельна практика Китаю вплинула на нашу сонячну індустрію", - заявила фон дер Ляйєн. «Багато молодих підприємств було витіснено китайськими конкурентами, що сильно субсидуються. Компанії-новатори змушені були подати банкрутство. Багатообіцяючі таланти вирушили шукати щастя за кордон. Ось чому справедливість у глобальній економіці така важлива – тому що вона впливає на життя та засоби для існування».

Фон дер Ляйєн не уточнила, яких конкретних заходів може бути вжито. Однак вона заявила, що Європейський Союз не допустить, щоб ціни підтримувалися «штучно» на низькому рівні за рахунок державних субсидій. "І оскільки ми не приймаємо цього зсередини, ми не приймаємо цього і зовні", - сказала вона.

Генеральний директор європейської асоціації сонячної енергетики SolarPower Europe Вальбурга Хемецбергер високо оцінила «прихильність комісара до найважливіших галузей, створених у Європі». Однак Хемецбергер зазначила, що «ця обіцянка має бути втілена в життя. Розробники сонячних проектів стикаються з перешкодами, спричиненими інфляцією. Європейські виробники перебувають під загрозою банкрутства».

Таким чином, європейці однозначно програли у конкурентній боротьбі з китайцями у сонячній індустрії. Відродження європейської промисловості йде зі скрипом, незважаючи на наполеонівські плани та суттєві вливання державних ресурсів.

У грудні 2022 року повідомлялося , що компанія REC відмовилася від планів будівництва заводу HJT сонячних модулів у Франції (після отримання фінансування від ЄС). У серпні 2023 року в Норвегії збанкрутував виробник кремнієвих зливків та пластин Norwegian Crystals, незважаючи на фінансування від Євросоюзу. Інший норвезький виробник NorSun повідомив , що «зміни на ринку» змушують його тимчасово зупинити виробництво на заводі в Ордалі і тимчасово звільнити співробітників до кінця року. Незадовго до цього компанія також одержала грант ЄС.

Вихід із тяжкої ситуації європейці вбачають у жорстких протекціоністських заходах за прикладом США. Штати давно воюють із китайською сонячною індустрією, прагнучи реанімувати власне виробництво сонячних модулів та компонентів. Вони фактично заборонили імпорт китайських сонячних панелей, встановивши високі митні («антидемпінгові») мита , а згаданий закон США про запобігання примусовій праці Уйгуров додатково обмежує постачання фотоелектричної продукції з КНР.