Меню

Рекордні обсяги договорів на купівлю ВІЕ-електроенергію корпораціями у 2023 році

 

За даними дослідницької компанії BloombergNEF (BNEF), у 2023 році корпорації у всьому світі придбали рекордні обсяги чистої енергії в рамках прямих договорів купівлі-продажу або PPA (power purchase agreements) – 46 ГВт (див. графік).

BloombergNEF (BNEF) повідомляє, що лише з 2008 року корпорації підписали PPA на 198 ГВт зеленої енергії. Як уже неодноразово наголошувалося, корпоративні ініціативи стали важливим чинником світової енергетичної трансформації. «Добровільний попит» великого бізнесу стимулює прискорений розвиток сонячної та вітрової енергетики.

Близько 45% (20,9 ГВт) корпоративних PPA, оголошених у 2023 році, було укладено в Америці, зокрема у США 17,3 ГВт. Частка Європи становила 33% (15,4 ГВт). Якщо у Сполучених Штатах обсяги ринку знизилися на 16% порівняно з 2022 роком через погіршення економіки проектів ВДЕ та зростання цін PPA на 4%, то в Європі було відзначено рекордне зростання на 74%. Це пояснюється загальним зниженням цін на електроенергію у регіоні, а також швидшим зниженням цін договорів купівлі-продажу електроенергії. На чотири країни - Іспанія, Німеччина, Великобританія та Нідерланди - припало більше половини угод, оголошених у регіоні в 2023 році.

Четвертий рік поспіль Amazon є найбільшим у світі корпоративним покупцем зеленої енергії серед групи з більш ніж 200 компаній, які відстежуються BNEF. За ним йдуть Meta, LyondellBasell та Google. У 2023 році Amazon уклала договори загальною потужністю 8,8 ГВт у 16 ​​країнах. Портфель проектів ВІЕ компанії складає 33,6 ГВт .

Слід зазначити присутність у першій десятці промислових компаній LyondellBasell (хімія), Tata Steel, Albras (металургія) та Air Liquide.

«З розвитком штучного інтелекту, електрифікацією транспорту та зростаючою потребою у виробництві ми очікуємо, що попит на електроенергію з боку приватного сектору найближчими роками різко зросте», — каже Кайл Харрісон, керівник відділу досліджень сталого розвитку BloombergNEF та провідний автор звіту. "Чиста енергія, особливо за допомогою PPA, ймовірно, буде основним і найкращим варіантом для багатьох компаній".

Загалом у 2023 році компанії підписали угоди із більш ніж 150 контрагентами-енергетиками. Найбільшим продавцем став французький енергетичний концерн Engie, який уклав угоди на 2,4 ГВт. Він також став єдиним, кому вдалося підписати договори на постачання електроенергії від сонячної, наземної та морської вітроенергетики. Слідом за Engie розташувалася AES, яка оголосила про операції на 1,9 ГВт минулого року. Tata Power (1,2 ГВт), Lightsource BP (1 ГВт) та Eneco (0,9 ГВт) замикають п'ятірку найбільших девелоперів 2023 року.