Меню

Вуглецевий слід сонячних модулів та сонячної енергетики

 

Китайська компанія JinkoSolar, один з найбільших виробників сонячних модулів у світі, оголосила , що її монокристалічні панелі TOPCon N-типу Tiger Neo Bifacial BDV 570 (144 осередків) і Tiger Neo Bifacial BDV 610 (156 осередків) були офіційно сертифіковані. конкурентоспроможні показники низького вуглецевого сліду (CERTISOLIS — єдина лабораторія у Франції, яка сертифікує енергетичні характеристики фотоелектричних продуктів, є дочірнім спільним підприємством CSTB (Науково-технічний центр будівництва) та LNE (Національна метрологічна та випробувальна лабораторія)).

У Франції для участі у конкурсних відборах допускаються лише сертифіковані CERTISOLIS сонячні модулі, що мають вуглецевий слід 750 кг СО2 на кіловат (кВт). Схожі вимоги діють у Південній Кореї.

Значення вуглецевого сліду для вищезгаданих панелей JinkoSolar склали 448 і 450 кг CO2/кВт .

Французькі правила вимагають оцінки вуглецевого сліду у виробництві сонячних модулів на одиницю потужності (кіловат). При порівнянні різних технологій генерації розглядаються викиди протягом життєвого циклу на одиницю електроенергії, що виробляється (кіловатт-година).

Відповідно до доповіді МГЕЗК (2014), питомі викиди такі:

викиди парникових газів електроенергетика

Переведемо опубліковані дані з модулів JinkoSolar у викиди на кіловат-годину.

Візьмемо (консервативно) термін служби 25 років, КВАВП (коефіцієнт використання встановленої потужності) 16,1% (середній у світі показник, за даними IRENA) і отримаємо викиди у виробництві (у розрахунку на життєвий цикл) 12,8 г СО2 на кіловат-годину.

Відповідно до великої наукової літературою, більшість енергетичних витрат життєвого циклу сонячної електростанції посідає стадію виробництва сонячних модулів, включаючи, зрозуміло, видобуток вихідної сировини. На інші стадії разом узяті – будівництво, експлуатація, демонтаж та утилізація – менша частина.

Якщо ми (дуже консервативно) припустимо, що викиди решти стадій життєвого циклу (будівництво, експлуатація, демонтаж і утилізація) складуть половину від сукупних, ми отримаємо 25,5 грам на кіловат-годину загалом. Якщо третина (консервативно), то 19,1 г. Так, розрахунок «на коліні», але на основі реальної «головної» цифри.

Деградацію модулів ми не враховували для простоти розрахунку, вона вплине на загальний результат.

JinkoSolar планує з 2025 року використовувати тільки відновлювану енергію у виробництві модулів, відповідно, вуглецевий протягом життєвого циклу об'єктів знизиться ще сильніше.